←  HLAVNÍ STRÁNKA

Nejmilejší dárek od Ježíška

(poslední aktualizace 22.3.2016)

Vím, Vánoce už jsou dost dlouho pryč a dárky, které vás v zimě pod stromečkem těšili už možná ztratili svůj lesk. A právě proto jsem se chtěl pochlubit s tím svým. Je to už víc let, co jsem ho dostal, nicméně, těším se z něj dodnes.

Ten dárek jsem ale nedostal ani k vánocům a ani k Ježíškovým narozeninám (a v téhle větě mimochodem opravdu není redundantní informace). Dostal jsem ho k Ježíškově smrti. Tím se dostávám k té druhé málokdy vyprávěné polovině vánočního příběhu. Začal bych tím, že po těch jeslích, jasné hvězdě a rádoby třech králích náš Ježíšek rostl. A stejně jako já už nejsem Pájíček, už tu máme vzrostlého Ježíše (jehož postava, co by tesaře, se však zřejmě značně lišila od Pavla programátora).

Cože?

Co že mi to ta skoro 2000 let mrtvá osoba mohla dát? Není to dědictví po pra(na n-tou)strejdovi, ani někde zakopaný poklad. Jde o to, že když zemřel, vyvážil něco, co se táhne už od prvních lidí na zemi.

Tehdá tu žil Adam, který měl od Boha úkol naplnit Zemi svými potomky. Dostal k tomu tu nejkrásnější ženu na světě - ňáká Eva. Jen jednu podmínku mu jeho tvůrce na otestování jeho poslušnosti dal. Ze všech možných stromů, které kolem něj rostly, dostal příkaz nejíst z jednoho konkrétního. Ten nebyl ničím zvláštní, měl prostě symbolizovat to, že bude člověk Boha poslouchat. Stačilo se vyhnout tomuto "zakázanému ovoci" (což znovu připomínám neznamenalo sex s Evou) a Adam by mohl v klidu dál žít. Bůh mu předem řekl, že když z něho bude jíst, zemře. Tedy měl žít dál věčně, v dokonalém zdraví. Když by pak naplnil Zemi svými dokonalými dětmi, přišly by další pokyny, co tu dělat..

Smůlou bylo to, že než se s Evou začali věnovat tomu, čemu by dnes mnozí rozhodně dali přednost, před trháním a jedením nějakého ovoce (jakože plodit děti), přemohla je zvídavost zjistit, jak to "zakázané ovoce" chutná (ve skutečnosti to nebylo jen o zvídavosti, ale to teď není až tak podstatné). V tu chvíli je Bůh za jejich neposlušnost a hříšnost potrestal. Způsobil, aby začali stárnout a umírat. To však zdědili i jejich děti - všichni další lidi.

A?

Hezký povídání, ale jak že to souvisí s tím Ježíšem? Pomalu se k tomu dostávám. Protože Božím záměrem bylo naplnit zemi dokonalými nehříšnými nestárnoucími a neumírajícími lidmi, zařídil aby se jeho záměr nakonec mohl naplnit. Aby jednou mohl lidstvu dát "druhou šanci" nebo mu odpustit, musel (kvůli své spravedlnosti) obdržet nějakou náhradu. Za dokonalého ale hříšného Adama, musel položit život někdo dokonalý, kdo by vytrval bez hříchu. A tak Bůh pověřil jednoho duchovního tvora k tomu, aby se narodil jako člověk v těle Marie. Když se narodil, byl nazván Ježíš a nakonec i přes velké těžkosti a utrpení zůstal ve všem poslušný a bezhříšný, až do své smrti (byl přibit na kůl). Bůh tuto obět přijal a byl to pro něj základ pro řešení toho, jak to později dopracovat k jeho původnímu záměru.

Co teda z toho?

Od té doby se například nemusí přinášet zvířecí oběti, když chce mít někdo odpuštění od Boha. Jeho hříchy kryje tato oběť, pokud ji na sebe člověk vztáhne (chápe, jak hodnotná je ta oběť a svou vděčnost projevuje svými skutky) a činí pokání (je mu opravdu líto těch chyb co dělá). To je jeden z předpokladů toho, aby měl člověk dobrý vztah s Bohem a čisté svědomí. A ohromným darem je ta naděje, která se bude zdát trochu scifi, zvlášť když jí tady nestihnu vysvětlit. Stručně řečeno, člověk má naději na život dle původního Božího záměru - bude dokonalý, což znamená, že jeho tělo bude fungovat skvěle, nebude stárnout a nemusí tak ani umřít (to ale neznamená nesmrtelnost). A co víc, stejnou šanci mají dostat i ti, co již zemřeli. Vše nakonec povede k dosažení původního záměru, který je mi velmi sympatický a těším se na něj!

Takže tenhle dárek jsem od Ježíška dostal a moc pro mě znamená.

Obdivuji každého čtenáře, který se prokousal těmahle větama, takže díky i Tobě! A protože vím, že je tam dost míst, o kterých by se daly vést debaty nebo psát další články, nabízím další libovolně kombinovatelné možnosti:←  HLAVNÍ STRÁNKA