←  HLAVNÍ STRÁNKA

Jak mě „možná“ okradli

AKTUALIZACE ÚNOR 2018

Je nedělní poledne (18.2. 2018) a cestou k přátelům na oběd se zastavuji pro něco na zub ve strakonickém Lidlu. Najednou vystupuje z pěkného auta vysoká slečna a mává na mě. Snažím se poznat o koho jde, ale nikoho si nevybavuji. Přijde ke mně a drží desky s naprosto stejně vypadajícím vzhledem jako tehdá v ČB. Mumlá, jako by fakt byla neslyšící (nechápu jak to dělaj… jestli si najímaj fakt nemluvící? nebo jsou to cizinci? nebo herci?)

Pořádně jsem si papír ani nepřečetl, a rovnou jsem strážníkama poučen žádal o průkaz. To dopadlo tak, jako jsem si představoval tehdá v ČB. Chtěl jsem jí ukázat svůj, ale měl jsem u sebe jen náhradní, protože jsem svoje ztratil (fakt pech), tak jsem jí ukázal platební kartu… jenže to asi nepochopila. Neměl jsem čas to řešit, už tak jsem moc nestíhal. Musím na ně zkrátka narazit ještě po třetí. :-)

Takhle nějak vypadá ten jejich papír. Pod ním je řada podpisů včetně darovaných částek.

Mám pocit, že mě právě možná okradli. Sháněl jsem v mercury kalhoty ve slevě. V tom se ke mně postavila usměvavá holka s vlasama v culíku a nepromluvila ani slovo. To se hned vysvětlilo tím, že na desce s papírem, který ke mně natahovala byla jakási petice pro hluchoněmé, nějaké mezinárodní centrum chtějí postavit.

Papír jsem přečetl, otočil zda z druhé strany není nic, s čím bych nesouhlasil a už tam vyplňuju podpis, kterej maj v prvním sloupci. Pak chtěj PSČ, město a ejhle poslední sloupec dar. No. Jak vysvětlit hluchoněmému, že pravidelně přispívám raději jen přes organizace, které mám prověřené. A v peněžence mám nejmenší jen dvoustovku, to se mi nechce. Naznačím, že bych dal rád půlku, že třeba kdyby mohla rozměnit. Ona chápe, vezme dvoustovku do ruky a píše na okraj papíru MINIMUM 200.

Já ukazuju, že řádek nade mnou má ale vyplněno 100. Ona hned chápavě ukáže, že je taky přeci přeškrtlej. No jo. … Teda co teď? Přece jí tam nebudu dělat další škrtanec. Co už no, dvoustovku stejně drží, ty jo ale dvěstě… to je dost, to jsem nemusel čekat na slevy a kalhoty koupit rovnou… No milým úsměvem mi poděkovala, podala ruku a byla hned pryč s dvoustovkou v kapse.

Vyjdu s obchodu, vrátím se, vyjdu, vrátím se. Udělal jsem dobrej skutek nebo nalatěl? A jak to zjistit? Google odpovídá pomalu, navíc si nepamatuju, co přesně na tom papíru bylo. Mojí velikost ve slevě stejně neměli, a tak už vychazím s nápadem, jak tomu přijít na kloub. Jen jí najít, jdu k zadnímu východu a je tam. Slečna kouká do skleněných dveří ČSOB. A je tam i pán, podobně oblečený a v potetované ruce drží stejné desky s propiskou a „peticí“ (sbírkou). Á, toho jsem v mercury taky viděl pobíhat.

Stoupnu si ke slečně na metr blízko a zavolám na ní. Jasně neslyší, ale že by měla i tak špatné periferní vidění? Mávnul jsem jí rukou před očima a už si mě všimla. Ukázal jsem tablet, na kterém jsem měl připravené video ve znakovém jazyce („Proč studovat Bibli?“ má asi tři minuty). Koukala na něj chvilku, ale v tom ze dveří ČSOB vychází postava a podává slečně stovku. No jo, taky nějakej dobrák; byl si vybrat. Během tichého sledování párkrát přišel ten druhej chlap a koukal, co tam máme. Jednou na mě ukázal nějaká gesta rukama. Pokrčil jsem rameny, že mu nerozumím. No video nebylo ani v půlce a už jí klepal na rameno a ona mi ukázala na své zápěstí, že asi musí běžet. Šli doleva směrem ke garážím. A byli pryč.

Cestou zpátky jsem zastavil sekuriťáka, který mi potvrdil, že pochybnosti jsou na místě. Prý jsou to nějací cizinci, že je vždycky vyhání ven. Poděkoval mi za info a poradil, ať to oznámím na policii.

Volal jsem nejdřív Klárce, ta prej zrovna četla nějaký článek o falešné sbírce. Ve vlaku volám na policii, kde vše oznamuju.

Kolik asi už vybrali. A jakou pověst to pak udělá těm skutečně hluchoněmým. Ty tváře babiček, které se musí tvářit nesoucitně … a tváře těch chudáků, kteří se tak tvářit nedokázali a domu se vrátili bez peněz a i bez kalhot.

Stalo se dnes 12.6. 2017 asi ve 13:40 v OD Mercury v ČB. Tak buďte opatrní.


Doplnění

Měl jsem pak jít na policii to nějak dořešit. Tam jsme to uvedli na pravou míru. Okraden jsem spíš možná nebyl. Peníze jsem dal totiž dobrovolně, dokonce stvrdil podpisem. Na nějaký průkaz jsem se jich neptal. A velmi pravděpodobně ho prej mají (i kdyby falešný). Policie pak zkusí zjistit, jestli organizace na kterou se odvolávají, nějaké peníze skutečně vybírá (zavolaj na uvedený kontakt). Pokud by to nějak nesedělo, pak by to prý mohli nějak řešit.


Poučení

Trénujte tedy nesoucitný obličeje nebo cvičte gesta pro hluchoněmé vyjadřující výzvu k ukázání průkazu, opravňující vybírat peníze. Nebo prostě věřte.←  HLAVNÍ STRÁNKA